Gündem

Uzunköprü’de afiş tartışması: Özlem Becan’dan yanıt geldi

Erdoğan DEMİR / KEŞAN POSTASI

EDİRNE (İGFA) – 31 Mart seçimlerinde Uzunköprü Belediye Başkanlığı’nı kaybeden Özlem Becan, Uzunköprü Belediye Başkanlığı’na seçilen Ediz Martin’in, Uzunköprü Belediyesi’nin borçları ile ilgili belediye binasına afiş asması ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile “O astığınız afiş olsa olsa gurur tablosu olur” şeklinde cevap verdi.

Becan’ın cevabı şöyle;

“Eveeet bende bu afişi asmanızı sabırsızlıkla bekliyordum.

Artık susmak yok!

Uzunköprü Belediyesi’nin Türkiye’nin en iyi yönetilen belediyelerinden biri olduğunun resmini asmışsınız. Teşekkür ederim.

2019 yılında göreve geldiğimizde Uzunköprü Belediyesi yıllık bütçesi 68 Milyon TL idi. 2019 yılında toplam borç kabaca 85 Milyon TL idi. Belediyeyi bütçenin yaklaşık 1,25 katı borç ile devir aldık. Göreve geldiğimiz tarihlerde dolar kuru 5,50 TL idi. Sonuç olarak belediyeyi 15,5 Milyon Dolar borç ile devir aldık. Sizin gibi devri sabık yaratmaya çalışmadık, ağlamadık, çok çalıştık, yoktan var ettik.

2024 yılında Uzunköprü Belediyesi bütçesi yaklaşık 650 Milyon TL. Mevcut Başkanın, Tredaş faturasını bile dahil ederek ite kaka çıkarmış olduğu toplam borç tutarı 236.578.524,97 TL. Yani mevcut bütçenin neredeyse üçte biri kadar. Bugün dolar 32,5 TL yani yaklaşık borç 7,3 Milyon dolar.

Kıymetli Uzunköprülüler bu ne demek biliyor musunuz? 5 yıl boyunca geçmiş dönemden kalan 8,2 milyon dolar borcu ödemişiz. Hem borç ödeyip, hem 2 sene boyunca pandemi ile mücadele edip, hem de 5 yıl boyunca da milyonlarca lira tutarındaki yatırım ve hizmeti Uzunköprü’ye kazandırdık. Yaşadığımız enflasyonist ortamı hiç söylemiyorum bile. 2019’da 6 TL olan mazot bugün 42 TL.

Sözün özü; yapmış olduğumuz tasarruflarla her yıl belediyenin kasasına 1,6 milyon dolar koymuşuz.

Göreve geldiğimde bir yıllık belediye bütçesini milyonlarca lira aşan bir belediye devir alıp, görevi bırakırken bu rakamı belediye bütçesinin üçte birine indirmiş bir belediye başkanıyım. Siz Uzunköprülülerin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz?

O nedenle o astığınız afiş olsa olsa gurur tablosu olur. Keşke yüreğiniz yetse de yaptığımız yatırım ve hizmetleri de yanına bir afiş yapıp asabilseydiniz.

Ben görev süresi bakanlık tarafından incelenmiş, elinde pırıl pırıl bakanlık raporu olan bir belediye başkanıyım. Uzunköprü’nün asırlık ailelerinin kızı ve geliniyim. Bu yapmış olduğunuz itibar gaspının hesabını Uzunköprülülerin vicdanında vereceksiniz.

Seçim süreci dahil hayatınız boyunca hep mağdur edebiyatı yapmaya, ağlaşmaya alışmışsınız. “Bana şunu yaptılar sevgili büyüğüm, şöyle mağdur oldum…” Şimdi de aynı ağlaklık ile ben iş yapamayacağım çünkü çok borç var edebiyatının kılıfını hazırlıyorsunuz. Ama şimdi ağlama zamanı değil iş yapma zamanı. Benim de devralıp devam ettirdiğim projeler gibi sizin de devam ettireceğinizi umduğum 1 Milyon Euro değerinde 5 Avrupa birliği hibe projesi, seçim yasakları sebebiyle temelini atamadığımız, ihalesi tamamlanmış, 2. Kreş ve Çöpköy düğün salonu projeleri hazır yapmanızı bekliyor. Yoksa yine “o zaman adaydım şimdi başkanım” mı diyeceksiniz? Uzunköprü halkı sizden hizmet bekliyor. Karar verin ağlayacak mısınız? Çalışacak mısınız?

Daha önce paylaştığım, hayata geçirdiğimiz proje ve hizmetleri açın tekrar okuyun bakalım. Utanmayana ayıp yok tabi ama belki astığınız afişten ve yazdığınız borç tutarından utanırsınız, yüzünüz kızarır.

Unutmayın 80 oy fark ile oturduğunuz o koltuğun sırtı dikenli, o kadar rahat ve cesurca yaslanmayın!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu